8.5 C
Ohrid
Sunday, December 4, 2022

Владата одлучила да го повлече законот за промена на полот кој веќе е во Собрание

НАЈЧИТАНО

Владата одлучила да го повлече законот за промена на полот кој веќе е во Собрание, потврдува за ТВ21 првиот вицепремиер Артан Груби, тврди порталот. Според ТВ21, во вечерашната тв-емисија „Клик Плус“ се разговарало на оваа тема.
Измените на законот за матична евиденција меѓу другото предвидуваше лице да може да го промени својот пол само со изјава на нотар и требаше утре да се најде пред пратениците на Комисијата за политички систем.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО