Владата на Црна Гора плани да го врати во државна сопственост обединетото пристаниште Бар со чиј дел стопанисува турската компанија „Порт оф Адриа“

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Владата на Црна Гора плани да го врати во државна сопственост обединетото пристаниште Бар со чиј дел стопанисува турската компанија „Порт оф Адриа“. Ова, според црногорските медиуми, го најави премиерот Дритан Абазовиќ.

Како што соопшти владата на Црна Гора, почнати се преговори со менаџментот на турската компанија „Порт оф Адриа“, која стопанисува со дел од пристаништето Бар.

Абазовиќ смета дека претходната одлука за сегментација на пристаништето Бар „се покажала како целосно промашена политика“ и дека Владата има голема амбиција да го направи обединетото пристаниште Бар генератор на економски развој што ќе ја промени цела Црна Гора.

– Ние сме на добар пат да ја завршиме оваа трансакција и да го вратиме овој важен имот во државна сопственост – изјави Абазовиќ по средбата со претседателот и извршниот директор на турската компанија Мехмет Кутман и Седат Кара.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img