22.9 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

Владата на официјалната веб страна го објави европскиот предлог, интегрално преведен на македонски јазик

НАЈЧИТАНО

Владата на Република Северна Македонија денеска на официјалната веб страна го објави европскиот предлог, интегрално преведен на македонски јазик.

Предлогот може да се преземе на следниот линк:

• Министерски состанок на меѓувладината конференција за завршување на отворањето на преговорите за пристапување на Северна Македонија во Европската Унија – Општ став на ЕУ

• Линк до објава на предлогот на француското претседателство на англиски и македонски јазик

Објавувањето на предлогот, како што информираат од владината прес-служба, е со цел транспарентно информирање на јавноста.

„Предлогот во кој се вградени забелешките на Владата од средината на минатата недела е достапен за јавноста и ставен на широка консултација која премиерот Димитар Ковачевски ја води со сите чинители во државата, вклучувајќи ги и опозициските партии, граѓанските организации и медиумите“, информираат од владината прес-служба.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО