2.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Вклучен алармот, супстанцата се користи за „валкани бомби”

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Полицијата за борба против тероризмот врши истрага откако на аеродромот „Хитроу” беше пронајдено извесно количество ураниум, јавија британските медиуми.

Граничните служби реагирале на безбедносно предупредување на 29 декември. Контактирана е службата за борба против тероризмот откако е пронајдено мало количество од опасниот материјал. Супстанцата може да се користи за таканаречените „валкани бомби”.

Командантот за борба против тероризмот Ричард Смит изјави дека количината на контаминиран материјал е исклучително мала и дека експертите оцениле дека не претставува закана.

Секретарот за здравство Стив Баркли изјави за Скај Њус дека се надева дека ќе добие понавремени информации за материјалот запленет во „Хитроу”, додавајќи дека официјалните лица работат со партнерските агенции за да истражат и да се осигураат дека нема ризик за луѓето.

Идентитетот на сите патници или компании поврзани со пакетот не е потврден, а наменетата дестинација на пакетот останува непозната. Нема апсења. Министерството за внатрешни работи не ја коментира истрагата додека таа е во тек.

Според новинарската истрага на весникот „Сан”, пакетот бил наменет за ирански државјани во Велика Британија и пристигнал со лет од Оман откако бил испратен од Пакистан.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(ЕКСКЛУЗИВНО) Држи ли ЈО Охрид во Притвор невино лице за да се задоволи б’лгарската мегаломанија???

Христијан Пендик(ов), лице за еднократна употреба во б’лгарската мегаломанија, стана една од најозборуваните личности која служи за поткусурување на големобугарските аспирации кон Македонија. Но, што...

Покојниот крал на попот ќе го игра неговиот внук Џафар Џексон

Американскиот режисер Антоан Фуква го пронајде главниот актер за неговиот планиран филм за животот на поп ѕвездата Мајкл Џексон. Главната улога во филмот Мајкл...

Затворениците во САД ќе можат да си ја скратат казната со донирање органи

Затворениците во американската сојузна држава Масачусетс ќе можат да ги намалат затворските казни за најмалку два месеци доколку донираат коскена срж или органи. Доколку законот...
spot_img
spot_img
spot_img