17.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Вишни треба да јадете од многу причини, не само поради вкус

НАЈЧИТАНО

Вишни треба да јадете од многу причини, не само поради вкус Изразот „додај цреша одозгора“ покрај метафоричното може да има и буквално значење. Особено кога станува збор за здравјето. Овие мали црвени плодови со слатко-кисел вкус не само што се одличен додаток на разни десерти, туку и моќен извор на антиоксиданси. Има многу причини зошто треба да ги вклучите во исхраната, а City Magazine издвои неколку: Ја елиминираат несоницата Ако имате проблеми со спиењето или земате додатоци на мелатонин пред спиење затоа што страдате од несоница, дефинитивно треба да ги вклучите црешите во вашата исхрана. Тие содржат мелатонин и затоа природно промовираат здрав и квалитетен сон, според The ​​Economic Times. Го намалуваат холестеролот Истражувањата покажаа дека црешите, а особено соковите и пијалоците направени од нив, благотворно делуваат на намалување на LDL холестеролот, кој во голема мера е одговорен за поголем ризик од срцев удар. Сокот од цреша може да биде корисен и за чистење на замастен црн дроб, бидејќи ги намалува триглицеридите, пренесува магазинот City. Го регулираат крвниот притисок и го спречуваат дијабетесот Црешите помагаат да се регулираат и систолниот и дијастолниот крвен притисок и на тој начин се стабилизира хипертензијата. Поради својата киселост, ова овошје има и низок гликемиски индекс, што значи дека не предизвикува скокови на инсулин и на тој начин го спречува дијабетесот. Покрај тоа, црешите се одличен извор на јаглехидрати за оние кои веќе имаат дијабетес тип II. Ги ублажуваат симптомите на артритис и гихт Црешите имаат антивоспалителни својства и можат да ја ублажат болката, а исто така се добри и за пациентите со остеопороза бидејќи обезбедуваат заштита од абење на клетките. Сепак, она што е уште поважно е фактот дека ова овошје ја ублажува болката која се јавува како последица на артритис и гихт. Го подобруваат расположението Истражувањата покажаа дека црешите, особено слатките, го подобруваат расположението бидејќи го намалуваат нивото на кортизол – хормон на стрес.
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО