Висок член на „Вагнер“ бара азил во Норвешка

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Русинот, кој наводно бил висок припадник на руската паравоена група на приватната компанија „Вагнер“, побарал азил во Норвешка, соопштија властите.

Норвешката управа за имиграција (УДИ) објави дека Андреј Медведев побарал азил во Норвешка и изјави дека „поради безбедноста и приватноста, УДИ не може дополнително да коментира за ова прашање“.

Неговиот норвешки адвокат Бринјулф Риснес потврди дека Медведев е во Норвешка и дека побарал азил.

Случајот е предаден на норвешката имиграциска полиција, а Медведев е однесен во Осло и сместен во центар за прекршувачи на миграциските закони. Норвешката полиција одби да го коментира случајот.

Полицијата минатата недела соопшти дека едно лице илегално влегло во Норвешка од Русија. Граничарите го привеле тој човек и го идентификувале само како странец кој дошол во куќа во пограничната област и побарал помош.

Се верува дека станува збор за Медведев, кој, според норвешката новинска агенција НТБ, е во бегство откако пребегна од групата „Вагнер“ на 6 јули.

Наводно, тој изјавил на една руска група за човекови права дека е подготвен да каже се што знае за групата „Вагнер“, нејзините активности и нејзиниот сопственик Евгениј Пригожин, кој е близок до Кремљ.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img