15.9 C
Ohrid
Friday, May 20, 2022

ВИДЕО Погледнете ја направата со која американската полиција елегантно ги завршува опасните полициски бркотници на возила

НАЈЧИТАНО

Запирањето на побегнато возило во полициска потера може да биде опасно, како за полицијата, така и за прогонетиот возач, како и за другите учесници во сообраќајот. Со текот на годините, различни уреди добија задача да ги направат посигурни и полесни потерките на полицијата.

Меѓутоа, еден уред неодамна го достигна врвот на тие напори и се нарекува „Граплер браник“. Станува збор за висококвалитетен појас кој се користи за фаќање на задното тркало на возило во бегство, а благодарение на него неодамна на безбеден начин беше завршена брзата потера во Аризона.Полицајците добиле отказ бидејќи наместо разбојници ловеле покемони
Целата потера беше снимена во петокот, на 29 април, од перспектива на хеликоптерот што ја следеше потерата, пред FOX10 Phoenix да ја емитува таа снимка. Возачот на сребрениот Форд Фјужн се обидувал да ја избегне полицијата откако наводно заспал во сообраќајот и поседувал дрога и оружје во автомобилот. Кога полицијата се обидела да го уапси, тој наводно удрил во нивните возила и побегнал со својот автомобил.Потерата траела извесно време, но неозначен автомобил со активиран уред Grappler Bumper се доближил до возилото што бегало. Ременот од уредот го зграпчи задното тркало на Ford и безбедно го запре за само неколку секунди.

Граплерот, кога не е вклучен, изгледа како нормално засилување на предниот браник. Тоа значи дека може да се користи од возила на тајната полиција и дека возачот што бега само доцна ќе сфати што му се подготвува.

Исто така, не е важно дали брканото возило има погон на предни, задни или на сите тркала, бидејќи Граплер браникот ќе продолжи да ја врши работата. Штом тркалото ќе се заглави, ременот што го поврзува тркалото со возилото за бркање може или да се ослободи за да се оддалечи од возилото што се гони или да го задржи растојанието, дозволувајќи и на полицијата да го забави возилото на возачот што бега, главно под контролирани услови.

Grappler Bumper беше измислен од Леонард Сток во 2016 година, кој откако беше сведок на навидум непотребниот хаос и оштетувања од полициската бркотница, сакаше да создаде побезбеден начин за справување со овие ситуации.

Полицијата го запрела автономниот автомобил
Погледнете го видеото: Збунети полицајци запреле автомобил без возач
Години откако неговиот првичен прототип прв го закачи тркалото на семејното возило, Grappler Bumper сега се користи од страна на агенциите за спроведување на законот ширум САД. Компанијата тврди дека граплер-браниците се инсталираат речиси секојдневно за да помогнат безбедно да се стави крај на полициската потера.

За гореспоменатиот случај полициска потера снимен од хеликоптер, Сток рече дека е изведен како од учебник со помош на Граплер браник.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО