17.9 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022

ВИДЕО Погледнете видео во кое руските пилоти користат хеликоптери како летачки VBR

НАЈЧИТАНО

Видеото објавено на Твитер на 17 март 2022 година, покажува напад на руски хеликоптери во Украина, користејќи необичен метод за истрелување ненаведувани проектили. Споменатите проектили не се прецизно наведувано оружје, особено во околината како што може да се види на приложеното видео.

Хеликоптерите на снимката пристигнуваат со полна брзина, одат на плитко нуркање, а потоа нагло се искачуваат и истрелуваат ракети на врвот на параболичниот лак на нивната патека на летот, испраќајќи ги во општ правец на непријателот.

Овој необичен начин на истрелување им дава на ракетите поголемо количество енергија при лансирањето (бидејќи се движат со брзината со која се движи платформата за лансирање), но и го зголемува нивниот домет, бидејќи лансираат нагоре, по што ја следат балистичката траекторија.

Така, борбените хеликоптери Ка-52 и Ми-28 овде се користеа како летечка верзија на повеќецевни ракетни фрлачи.

Освен ако рускиот систем за контрола на оружјето на овие хеликоптери нема функционалност да му обезбеди на екипажот приближно прецизно решение за лансирање за овој тип на лансирање надвор од теренот, тогаш овој тип на напад е далеку од точен и ефикасен само таму каде што точноста не е навистина потребна. односно за неселективен општ напад на непријателска територија.

Оружјето со прецизно наведување, исто така, понекогаш се лансира на овој начин, следејќи ја траекторијата на параболичен лак, но овде муницијата е најверојатно неводена, а со тоа и крајно неточна.

Интересно е што Русите нарачале нови ракети С-8ОФП, кои според различни извори имаат деклариран дострел од шест километри.

Малку информации се достапни за S-8OFP, а некои западни извори ја споменуваат можноста за спроведување на насоки. Во меѓувреме, сите извори укажуваат на двоен осигурувач, било во режим на контакт или одложено, за подобрена пенетрација на оклопот.Некои истакнуваат дека екипажите на руските хеликоптери само се ослободувале од муницијата што ја носеле. Сепак, снимките направени за време на вежбите во Русија јасно покажуваат дека овој метод на ангажирање е дел од наставната програма на руските пилоти.

 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО