25.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

ВИДЕО Ибрахимовиќ дошол на тревникот со кубанец и шампањ. Погледнете ги реакциите

НАЈЧИТАНО

Милан по 11 години ја освои титулата во Италија. Веќе во првото полувреме од натпреварот од последното, 38. коло во Серија А, поведоа со 3-0 против Сасуоло со двата гола на Оливие Жиру и еден на Франк Кесие, со што одговорија на прашањето кој ќе го добие првото место.

Последната титула со миланскиот клуб Златан Ибрахимовиќ ја освои во 2011 година. Тој се врати во клубот, влезе против Сасуоло во 72. минута и како 40-годишник ја освои седмата титула во Серија А, сметајќи ги оние со Јувентус во аферата Калчополи. Во ова тој учествуваше со осум гола и три асистенции.

По натпреварот тој се погрижи за шоуто. Тој зачекори на тревникот на стадионот и со пура во устата и шампањ во рацете да ја прослави титулата.

Под знак прашалник е дали натпреварот против Сасуоло беше последен што го одигра Ибрахимовиќ во кариерата. Неговиот договор е со важност до крајот на јуни, што значи дека може да има пензија, а можеби и нова играчка година или директорска улога во Милан, пренесува Индекс.

„Ако се чувствувам добро физички, ќе продолжам да играм. Кога сум на теренот правам разлика“, изјави напаѓачот кој сезонава постигна осум гола за 1167 минути, пренесува Индекс. Тој го посвети трофејот на Мина Раиоли, неговиот агент кој неодамна почина.

„Ова е за Раиола. Сакаше да ме види во Милан, ми рече дека можам да го спасам клубот и да го вратам на највисоко ниво. Што би ме советувале? Да играм уште 10 години и да земам што повеќе пари“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО