19.6 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Ве молиме имајте предвид: ова се некои од најголемите токсини кои се наоѓаат во брзата храна

НАЈЧИТАНО

Со години, истражувањата покажаа дека брзото служење, масовно произведено, евтини оброци што ќе ги најдете во повеќето ресторани за брза храна се само нездрави. Редовното јадење на оваа храна – која е богата со калории, масти, холестерол, натриум, шеќер и јаглехидрати – е поврзана со несакани ефекти како што се зголемен ризик од зголемување на телесната тежина, срцеви заболувања, дијабетес и депресија. Сепак, постојат некои состојки за брза храна кои можат да предизвикаат дополнителни здравствени проблеми.

Меѓутоа, „ако само повремено консумирате преработена или брза храна, ризикот од негативни ефекти е низок“, вели Џесика Кординг, авторка на „Малата книга за менувачи на игри: 50 здрави навики за управување со стресот и анксиозноста“.

Природна арома на говедско месо
Светски познатиот помфрит Мекдоналдс е направен со природен вкус на говедско месо кое „содржи хидролизирана пченица и хидролизирано млеко“, се вели на веб-страницата на ресторанот. Во 2002 година, CBS News објави дека биле поднесени неколку тужби против корпорацијата Мекдоналдс поради етикетирање на нивните помфрит и чипсови како вегетаријански иако биле збогатени со говедско месо.
Калиум бромат
Понекогаш едноставно наречен бромат, овој додаток се додава во рецептите за да се подобри текстурата и да се зголеми на брашното. „Иако се „конзумира“ во процесот на печење ако се користи вистинската количина, кога премногу е вклучено во рецептот, нешто може да остане во готовиот производ“, вели Кординг.

Откако студиите на животни открија можна поврзаност со канцерогените тумори, калиум бромат беше забранет во Канада, Велика Британија и Европската унија. Наводно сè уште се наоѓа во пецива за сендвичи и тесто за пица од некои синџири за брза храна во САД.

„ФДА [Администрацијата за храна и лекови] ги охрабрува пекарите во САД да изберат да не користат бромирано брашно, а законот во Калифорнија бара производите направени со калиум бромат да откриваат потенцијална врска со ракот на етикетата“, продолжува Кординг. „Ако ја јадете оваа конкретна храна само еднаш во многу долго време, опасноста е веројатно минимална. Но, ако тоа е почест дел од вашата исхрана, размислете за алтернатива“.

Пропилен гликол
Безбојно соединение кое не се појавува во природата, пропилен гликолот е дефиниран како антикоагулант. Се користи во храна како што се безалкохолни пијалоци, маринади, додатоци, зачини, пекарски производи, глазури и замрзнати млечни производи за „да се зачува текстурата, особено за да не се исуши влажната храна. Делува и како растворувач за вкусови и бои “, објаснува Кординг.

„Иако документираната токсичност е ретка, постојат потенцијални здравствени ризици со високото внесување на храна што ја содржи – особено кај луѓе со проблеми со црниот дроб и бубрезите – поради начинот на кој телото го обработува ова соединение“, продолжува Кординг.

TBHQ
Пржената храна и грицките што се наоѓаат во рестораните за брза храна веројатно содржат конзерванс терцијарен бутилхидрохинон или TBHQ, за да се спречи расипување во маслата и мастите (обично животински масти).

Сепак, две студии покажуваат дека оваа вообичаена состојка одобрена од ФДА може да доведе до можни здравствени компликации. Истражувањето објавено во списанието Food Bioscience наведува дека TBHQ може да ги промени позитивните ефекти на пробиотиците (добри бактерии кои поддржуваат здрава цревна флора).

Студија на животни објавена во Федерацијата на Американското здружение за експериментална биологија (FASEB) покажа дека овој додаток на храна може да го ослаби имунолошкиот одговор на телото на грип, пишува порталот Eatthis.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО