7.9 C
Ohrid
Wednesday, November 30, 2022

Веќе во 2014 година, принцот Чарлс го нарече Путин Хитлер, а сега тој остро ја осуди агресијата

НАЈЧИТАНО

Британскиот престолонаследник Чарлс во вторникот ја нарече руската инвазија на Украина „брутална агресија“ и изрази солидарност со Украинците кои се спротивставуваат на нападот.

Најстариот син на кралицата Елизабета даде коментари за време на говорот во чест на британскиот пратеник Дејвид Амес, кој беше убиен минатата година. Тој го нарече настанот „напад врз демократијата, отвореното општество и самата слобода“ и го спореди со настаните во Украина.

„Гледаме дека истите овие вредности денеска се напаѓаат во Украина на најнеморален начин. Во позицијата што ја заземаме овде, ние сме солидарни со сите оние кои се спротивставуваат на бруталната агресија“, рече Чарлс (73).

Членовите на кралското семејство ретко се вклучуваат во политички прашања, наместо тоа се придржуваат до уставната норма на неутралност.

Меѓутоа, во саботата, принцот Вилијам, синот на Чарлс, и неговата сопруга Кејт изјавија дека стојат покрај украинскиот народ додека тие „храбро се бореле“ против руската инвазија.

Во 2014 година, Чарлс предизвика дипломатски спор кога неговите коментари излегоа на виделина дека рускиот претседател Владимир Путин „го прави истото како Хитлер“.

Чарлс го коментираше ова откако Русија го анектираше украинскиот полуостров Крим, што предизвика критики од рускиот министер за надворешни работи, кој рече дека коментарите се „неприфатливи, нечуени“ и не го прикажуваат на добар начин идниот британски монарх.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО