7.9 C
Ohrid
Sunday, December 4, 2022

Вечерва е вистински спектакл на небото: Најголемата супермесечина за оваа година

НАЈЧИТАНО

Вечерва е вистински спектакл на небото: Најголемата супермесечина за оваа година
Најголемата супермесечина оваа година ќе биде видлива на небото вечерва.

Нашиот познат астроном Анте Радониќ го потврди ова за телевизијата N1: „Месечината денеска е најблиску до Земјата во 11 часот и 12 минути, ќе биде на растојание од 357.267 километри. И вечерва во 20 часот и 38 минути Месечината ќе биде полна. Кога полната Месечина е блиску до перигеј, Месечината се чини дека е малку поголема од просечната големина. Перигејската точка е најблиската точка до Земјата на елипсовидната патека околу Земјата. Денеска е перигеј и полна месечина во ист ден“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО