14.3 C
Ohrid
Friday, October 7, 2022

Вечерва дел од граѓаните, незадоволни од францускиот предлог, ќе останат пред Владата, а за утре протестот повторно е закажан за во 19 часот

НАЈЧИТАНО

На вечершниот протестот пред Владата, на кој присуствуваа илјадници граѓани, новинари, јавни личности, уметници, политичари, едногласно беше испратена пораката „УЛТИМАТУМ – Не благодарам“.

Според учесниците, негирањето на правото на самоопределување и условувањето на македонските европски интеграции со прифаќањето еднострано бришење на културната и историската посебност и еднострано непризнавање на јазикот, не е дел од критериумите за членство во ЕУ ниту правило меѓу државите членки.

Вечерва дел од граѓаните, незадоволни од францускиот предлог, ќе останат пред Владата, а за утре протестот повторно е закажан за во 19 часот.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО