3.3 C
Ohrid
Friday, February 3, 2023

Ветрот корне дрвја во Италија, има повредени и направени се големи штети

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Неколку лица се повредени во силно невреме што го зафати северозападниот дел на Италија и предизвика материјална штета.

Во близина на Милано неколку постари граѓани денеска се повредени кога врз нив паднало дрво, а еден маж е тешко повреден, јави агенцијата АНСА.

Исто така, надвор од Милано еден човек бил повреден кога ветрот соборил две дрва. Во регионите на Ломбардија и Пиемонт, соборените дрвја предизвикаа штета на неколку автомобили, а парковите и плоштадите се делумно затворени.

Ветрот откорнал и дел од покривот на главната железничка станица во Милано. Ветер го откорнал и покривот на училиште во провинцијата Варезе.

Пожарникарите соопштија дека до понеделник рано попладне имале околу 400 интервенции низ целата земја, главно во Ломбардија, а Агенцијата за одбрана за цивилна заштита соопшти дека невремето може да продолжи до утре.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

МВР гарантира безбедно чествување на 4 февруари

Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира, како што наведува, лагите изнесени на еден портал дека за безбедноста во сабота ќе се грижат и...

Даниел Поповиќ откри која е Џули од познатата песна

Музичарот Даниел Поповиќ ја претставуваше Југославија на Евровизија во 1983 година во Минхен со песната „Џули“. Освои високо четврто место и песната стана хит....

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...
spot_img
spot_img
spot_img