2.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Ветеранот премоќен: Азаренка го сруши третото место на светот!

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Белоруската тенисерка Викторија Азаренка се пласираше во полуфиналето на Австралија опен, откако во вторникот наутро по средноевропско време со 2-0 ја победи Американката Џесика Пегула, третата тенисерка во светот.

Во сетови беше 6:4, 6:1 за 33-годишната Вика, некогаш прва, а сега 24-та играчка на ВТА листата. Дуелот траеше 99 минути, а се играше под затворениот покрив на „Род Лејвер Арена“ во Мелбурн.

Следна противничка на Азаренка ќе биде претставничката на Казахстан Јелена Рибакина, победничка на претходниот Вимблдон. Таа претходно во вторникот ја победи Јелена Остапенко во два сета.

Во Австралија, Азаренка се натпреварува за својата трета титула на првиот Слем во сезоната – го освои трофејот во Мелбурн во 2012 и 2013 година.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(ЕКСКЛУЗИВНО) Држи ли ЈО Охрид во Притвор невино лице за да се задоволи б’лгарската мегаломанија???

Христијан Пендик(ов), лице за еднократна употреба во б’лгарската мегаломанија, стана една од најозборуваните личности која служи за поткусурување на големобугарските аспирации кон Македонија. Но, што...

Покојниот крал на попот ќе го игра неговиот внук Џафар Џексон

Американскиот режисер Антоан Фуква го пронајде главниот актер за неговиот планиран филм за животот на поп ѕвездата Мајкл Џексон. Главната улога во филмот Мајкл...

Затворениците во САД ќе можат да си ја скратат казната со донирање органи

Затворениците во американската сојузна држава Масачусетс ќе можат да ги намалат затворските казни за најмалку два месеци доколку донираат коскена срж или органи. Доколку законот...
spot_img
spot_img
spot_img