27.9 C
Ohrid
Tuesday, August 16, 2022

Весна Драгојевиќ на годишнината од смртта на Оливер: „Ни оставивте голем товар“

НАЈЧИТАНО

На денешен ден пред четири години не напушти еден од најголемите хрватски музичари на сите времиња, Оливер Драгојевиќ.

Сопругата на Оливер Весна ја одбележа годишнината со емотивна објава на својот Фејсбук профил.

„Нашиот драг дедо. Сите сме тука. 14 од нас. Вашите пријатели се тука денес. Многу од нив. Денес е ден за писма, а не за плачење“, започна таа.

„Сите не контактираат и вашите фанови доаѓаат. Зборуваат на сите јазици, а јас кимнувам со главата, претпоставувајќи дека те фалат. Ни оставивте голем товар. Сега се префрлија кај мене. Знаете дека вешто го избегнував тоа“.

 

„Повеќе се сликав за една година отколку цел живот. Денеска е голем концерт. Знам дека сакаш да пушташ музика и да пиеш, но овојпат тоа го прават наместо тебе. Многу млади луѓе и ваши стари пријатели“.

„Знам дека не ви се допаѓа сета оваа помпа околу тоа. Ние сме само набљудувачи и не сме дел од организацијата. Знам што би кажала, но нема да се замарам. Ништо ново кај нас. Продолживме како што живеевме со тебе. Ако некогаш се сретнеме, ќе ми платиш за ова. Те сакаме до крајот на животот“, заклучи таа.

Вечерва концерт во чест на Оливер
Деновиве во чест на Оливер во неговиот роден Вела Лука се одржува проектот Endless Track, а централен музички настан е концертот кој почнува вечерва во 21 часот. На понтонот на брегот во Вела Лука, кога ќе настапат многу хрватски музичари. Пријателите и колегите музичари на Оливер ќе ги пеат неговите најубави песни кои ги оставил во богато наследство.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО