3.3 C
Ohrid
Saturday, February 4, 2023

Весиќ: Неточни аргументи против уривањето на Стариот Савски мост

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Министерот за градежништво, транспорт и инфраструктура Горан Весиќ по повод најавата за уривање на стариот Сава мост во Белград, за што треба да се изјаснат и пратениците во Собранието на Србија, изјави дека се планира негово „отстранување“, и дека на негово место ќе се изгради нов мост.Весиќ за телевизија Прва изјави дека „неточните аргументи“ на претставниците на опозицијата и граѓанските организации, кои бараат да не се урива железничкиот мост од Втората светска војна.

„Ќе се отстрани стариот Сава мост и ќе се изгради нов, со четири сообраќајни ленти, две за трамваи, со пешачка и велосипедска патека. Аргументите дека не пропаѓа се неточни. Целосно е неточно дека е дел од Стариот саем, пуштен е во сообраќај во јуни 1942 година“, рече Весиќ.

На прашањето во чија надлежност е сега мостот Стар Сава, Весиќ одговори дека е во надлежност на градот Белград.

Се проценува состојбата на сите мостови во Србија
Тој исто така изјави дека наредил до понеделник да бидат наведени сите мостови во Србија, по што „ќе се направи проценка на секој мост“.

Весиќ за телевизијата Прва изјави дека е важно да се утврди состојбата на секој од овие објекти, како и која државна компанија е одговорна за управување со нив.

Некој мора да гарантира дека мостот е безбеден, а ако не е безбеден мора да се затвори“, рече Весиќ.

На прашањето кој е одговорен за одржувањето на висечкиот мост во бањата Овчар, кој пукна во октомври додека на него беа група туристи, кога две лица загинаа, а неколку беа повредени, Весиќ одговори дека „тој мост е во надлежност на локалната самоуправа“, но дека „точно е дека локалната самоуправа ја забранила“ неговата употреба.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

ОДРЖАНА МАНИФЕСТАЦИЈАТА „НАЈДОБРИТЕ ОД СПОРТОТ ВО ОПШТИНА ОХРИД ЗА 2022 ГОДИНА“

На свечена церемнонија денес беа доделени наградите за „Најдобрите од спортот во општина Охрид за 2022 година“. – По втор пат за една година под...

Пејачката Бритни Спирс ја обвини актерката Алиса Милано за „злоставување“

Пејачката Бритни Спирс (41) ја обвини актерката Алиса Милано (50) за „злоставување“ откако актерката објавила твит кој ја навредил. Ѕвездата на серијата „Charmed“ изразила загриженост...

Граѓани со знамиња, со транспаренти и со столици, со план да останат до утре, вечерва се обидоа да бидат ноќна стража крај гробот на...

Граѓани со знамиња, со транспаренти и со столици, со план да останат до утре, вечерва се обидоа да бидат ноќна стража крај гробот на...
spot_img
spot_img
spot_img