16.9 C
Ohrid
Thursday, September 29, 2022

Весело во британскиот двор: кралицата слави роденден

НАЈЧИТАНО

Британската кралица Елизабета Втора денес го слави својот 96-ти роденден. Таа ќе го помине во најблискиот круг на семејството, а официјалната прослава ќе се случи на почетокот на јуни. Во тоа време, за време на четиридневната прослава, тие ќе одбележат и рекордни 70 години од владеењето на кралицата – ниту еден друг англиски монарх не издржал толку долго на тронот.

По тешка година, сепак, има одредена радост во британскиот кралски двор: кралицата го слави својот 96-ти роденден. Елизабета II роденденот ќе го помине на имотот на замокот Сандрингам, кој е особено близок со нејзиниот покоен сопруг, принцот Филип. Денеска и во наредните денови ќе застанат во посета и роднините и пријателите.

На нејзиниот роденден, кралицата беше поздравена на официјалниот Твитер профил на кралското семејство и беше објавена нова фотографија од кралицата со две бели коњчиња за да ја покаже нејзината љубов кон коњите. Овие две коњчиња ќе учествуваат и на претстојниот кралски саем за коњи во Виндзор. Фотографијата е направена во замокот Виндзор, каде кралицата помина најмногу време во последните две години.

Кралицата обично го поминува својот роденден во приватен круг, прославувајќи го јавно само со салва. Големите церемонии ќе следат на почетокот на јуни, кога ќе се одржат поголемиот дел од настаните за платинестата годишнина од владеењето.Елизабета II таа стана кралица по смртта на нејзиниот татко, кралот Џорџ VI, на 6 февруари 1952 година. Крунисувањето беше дури на 2 јуни 1953 година. На нејзиното раѓање на 21 април 1926 година, Елизабета беше трета во редот за британскиот престол, зад нејзиниот вујко Едвард и таткото. Но, Едвард поднесе оставка само 19 месеци по неговото крунисување бидејќи британската влада, јавноста и црквата го осудија неговиот брак со американската разведена Волис Ворфилд Симпсон. На тој начин, тронот го зазеде неговиот брат – таткото на Елизабета, Алберт, попознат како кралот Џорџ Шести.

Кралицата ја поддржуваше нејзиниот сопруг, принцот Филип, со кој беше во брак од 1947 година и кого го опиша како „својата сила и поддршка“. Во бракот имаа четири деца.

Кралицата Елизабета и принцот Филип Фото: Кралицата Елизабета Втора. и принцот Филип на денот на неговата свадба во 1947 година (Извор: ПРОФИМЕДИЈА)
Елизабета II и покрај нејзината напредна возраст, таа истрајува на своите обврски, иако нејзиното здравје неодамна беше нарушено и го ограничи учеството на јавни настани. Во минатото, таа, исто така, учествуваше на 400 официјални настани секоја година. Меѓутоа, во последниве години, некои нејзини должности ги презедоа други членови на кралското семејство, особено престолонаследникот Чарлс и неговиот син Вилијам.

kraljica elizabeta
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО