0.9 C
Ohrid
Sunday, January 29, 2023

„Верувам дека еден ден таа ќе се ослободи од тие канџи“

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Синот на Кеба продолжува да ја интригира јавноста откако се смири со бившиот партнер на Северина, а сега Игор Којиќ конечно проговори за разводот со пејачката како и за пријателството со Милан Поповиќ, што изненади многумина.

Имено, двајцата решија да стават крај на сите несогласувања кои ги имаа, а Милан дури и го донесе синот Александар кај Којиќ, а особено беше интригантно за медиумите кога се собраа на море.

По шест години брак, Игор и Северина ставија точка на својата љубов, а иако досега не ја коментираше оваа тема во медиумите, Игор Којиќ проговори за врската со Севе како и за причините за нивната разделба, а за „Индекс.хр“ раскажа и колку е помирен со Милан и дека има посебен однос со малиот Александар.

– Со години летувам на хрватското приморје на прекрасните рајски острови. Веднаш штом стигнавме во Јелса, прошетавме по брегот каде што по две години првпат го сретнав Александар. Господ е најголемиот архитект – рече Игор, а потоа продолжи:

– Таа средба е неопислива и беше многу емотивна за двајцата. Се шетав со сестра ми на брегот кога во еден момент помеѓу два чадори на ресторан го забележав тоа мало ангелско суштество како гледа во мојот правец. Ни се сретнаа погледите, Александар истрча кон мене и скокна во мојата прегратка која траеше, велат, 10 минути, за мене 10 часа. Се чувствував како да ме погоди ракета на љубовта. Во една секунда се ми помина низ глава, а сигурен сум дека и нему му помина. Александар е дел од мојот живот каков што сум и јас и засекогаш ќе ми остане врежан во срцето – емотивен Игор раскажа како дошло до помирувањето со Милан:

– Состанокот со Милан се случи многу спонтано. Неколку дена откако го запознав Александар, седев со моето друштво во ресторан кога во еден момент се појави Александар со браќата и татко му. Единствената слободна маса во тој ресторан беше зад нас, поточно зад мене. Има една поговорка која вели: „Луѓето често планираат, но Господ се смее“ Александар и мојата братучетка Катја, која Александар многу ја сака, си ги размениленивните шеги, на кои сите спонтано се надоврзавме. Набрзо потоа не останавме ниту Милан, ниту јас рамнодушен на сите состојби па се одвоивме за друга маса во соседната кафеана. Во животот среќаваме главно три типа на луѓе; оние кои судат, оние кои мерат и оние кои простуваат. Тој ден си подадевме рака и го ставивме само најважното нешто во центарот на нашето битие, а тоа е Александар. Простувањето не го менува минатото, но ја олеснува душата и ја збогатува иднината. Простувањето и покајанието се клучот на животот – вели Игор, кој не размислувал да ја осуди јавноста, а покрај сега пријателскиот однос со Милан, признал дека Поповиќ и го отежнал животот и животот на Северина.

– Не можам да кажам дека Милан Поповиќ ни го отежнуваше заедничкиот живот како постојаните сугестии и одлуки на најблискиот соработник на Северина за целата ситуација околу Александар. Со Милан двапати имавме долги разговори додека јас и Северина бевме во брак. Еден разговор траеше повеќе од 5 часа кога сфатив дека таткото на Александар рационално гледа на целата ситуација и сака да најде решение. Беше подготвен да разговара онолку колку што се потребни двајца за да се реши секоја ситуација. Секогаш кога ќе се направеше исчекор во решавањето на целата ситуација, до израз доаѓаа разни предлози и теории на соработникот на Северина и неговиот тим. Предлозите кои би направиле половина чекор кон можното решение би го вратиле сето 3 чекори назад. Честопати го среќавав Милан на врата кога доаѓаше да го земе Александар и во една прилика го поканив во станот за да можеме тројцата да разговараме мирно како возрасни и барем да се обидеме малку да го олесниме воспитувањето на Александар со целата ситуација. Седевме, тројцата разговаравме, се обидовме да се договориме за нешто. Не знам дали би успеале затоа што најголемиот проблем е што секој најмал чекор кон можно решение на која било ситуација подоцна би наишол на остра осуда на најблискиот соработник на Северина, каде Северина би потпаднала под влијание на тие нејзини владетели. Страв секој пат, се со цел апсолутна контрола на нејзиниот лик и дело. За жал, нејзината околина ви доаѓа како Русинка Бабушка. Гледате само една фигура, но вистината е дека оние фигури кои не се гледаат од терен се најодговорни за секоја одлука. Моќта да се владее со другите е неодолива сладост на темната страна на човековото битие. Звучи бизарно, но ако го погледнете филмот Bohemian Rhapsody за животот на Фреди Меркјури, ќе сфатите кои се улогите во тој „PR тим“ кој толку многу се споменува. Таа врска и целата околина многу подиректно би ви ја објаснила сестрата на Северина, Зденка. Не така одамна, Зденка отвори шише вино и го прослави прекинот на соработката на Северина со најблискиот соработник, кој е главен причинител за лошите односи со нејзината сестра и целото нејзино семејство. Жал ми е што Северина поминува низ сето ова и верувам дека еден ден повторно ќе се ослободи од тие канџи и ќе ги стави вистинските вредности во центарот на своето битие – завршува Игор.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(Видео) Дали некогаш сте виделе ваква несреќа во теретана? Сите се собраа околу неа и ја следеа акцијата за спасување

Косата на девојчето се заплетка во апаратот додека вежбала, а спасувачката акција траела десет минути. На социјалните мрежи кружи видео од чудна несреќа снимена во...

Грчки дравјанин починал вчера во казино во Гевгелија

Грчки дравјанин починал вчера во казино во Гевгелија, информираат од Министерството за внатрешни работи. „Околу 15.20 часот вчера во Полициска станица Гевгелија е пријавено дека...

Путин е отворен за контакти со германскиот канцелар Олаф Шолц, иако нема закажано телефонски разговор со него

Рускиот претседател Владимир Путин е отворен за контакти со германскиот канцелар Олаф Шолц, иако нема закажано телефонски разговор со него, изјави денеска портпаролот на...
spot_img
spot_img
spot_img