2.9 C
Ohrid
Tuesday, January 31, 2023

Вербална „тепачка“ меѓу шефот на Роскосмос и американскиот астронаут: „Слези, глупак!“

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Пензионираниот астронаут на НАСА, Скот Кели, кој е на Меѓународната вселенска станица веќе 340 дена (рекорден за еден американски астронаут), на своите пет милиони следбеници, од кои многумина во Русија, на Твитер им порача „вистинска“ вест за инвазијата на Украина.А потоа изби „војна на зборови“ меѓу астронаутите и Дмитриј Рогозин, директор на руската вселенска агенција Роскосмос, која редовно испраќа закани и навреди упатени кон НАСА и нејзините европски партнери во програмата на Меѓународната вселенска станица.

Кели одвои време лично да го „боде“ Рогозин, станувајќи еден од најистакнатите членови на меѓународната вселенска заедница кој го критикуваше рускиот напад врз Украина и директорот на вселенската програма на земјата.

Очигледно удрил во нерв.

„Вие сте пркосни и деструктивни. Можеби деменцијата и агресијата што сте ги развиле се должат на преоптоварувањето и стресот од четири летови во вселената. Ве поканувам на преглед во Институтот за мозок на нашата Федерална медицинска и биолошка агенција“, одговори Рогозин на Твитер.

Во еден очигледно избришан твит во понеделникот, Рогозин наводно напишал „Слези, глупак! Во спротивно, смртта на ISS ќе биде на вашата совест“.

Во телефонско интервју за CBS News, Кели рече дека Рогозин „отсекогаш бил кловн“ и дека неговите неодамнешни забелешки за вселенската станица го докажуваат тоа. „Едноставно, многу луѓе не го сфатија тоа затоа што никогаш не обрнуваа многу внимание на тоа. Но, знаете, ова нагласува колку тој навистина е одличен кловн“.

Коментарите на Рогозин по руската инвазија на Украина предизвикаа шпекулации на Запад дека Русија би можела да се повлече од проектот на Меѓународната вселенска станица, за кој во моментов се потребни руски авиони, гориво и погони да останат во орбитата.

 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Муса Џафери: Артан Груби ја узурпира партијата и само се крие и се брани зад ликот на Али Ахмети

Артан Груби ја узурпира партијата и само се крие и се брани зад ликот на Али Ахмети. Тој заедно со другите министри треба да се појави...

Грчката морнарица сѐ уште го бара пилотот од урнатиот Ф-4

Потрагата по пилотот на авионот Ф-4 фантом на грчката воена морнарица што вчера се урна во Јонското море, траеше во текот на ноќта, а...

Градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари го прими амбасадорот на Обединетото Кралство, Метју Лосон

Градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари денеска во неговиот кабинет го пречека британскиот амбасадор во Скопје, Метју Лосон. „Му се заблагодарив на амбасадорот Лосон за...
spot_img
spot_img
spot_img