9.9 C
Ohrid
Thursday, December 8, 2022

Велика Британија ќе биде домаќин на Евровизија во 2023 година наместо Украина

НАЈЧИТАНО

Велика Британија во понеделникот соопшти дека неволно се согласила да биде домаќин на Изборот за песна на Евровизија следната година, откако организаторите рекоа дека нема изгледи настанот да се одржи во воена Украина.

Наместо тоа, Би-Би-Си ќе го произведува она што го нарече „најголемото и најкомплексно музичко натпреварување“ во светот и ќе започне да избира град домаќин во Велика Британија во соработка со Европската радиодифузна унија (ЕБУ).

Украина победи на овогодинешниот натпревар, чиј домаќин беше Италија, пред Велика Британија, која го освои второто место. Украина инсистираше на тоа дека може да биде домаќин на натпреварот и покрај руската инвазија.

Но, ЕБУ ја отфрли таа можност, а украинската телевизија UA:PBC се согласи натпреварот да се одржи во Обединетото Кралство, но во „украински дух“.

„Песна на Евровизија 2023 година нема да се одржи во Украина, туку со поддршка на Украина“, рече Микола Чернотицки во заедничката изјава на ЕБУ и Би-Би-Си.

„Ние сме им благодарни на нашите партнери од Би-Би-Си што покажаа солидарност со нас“, рече тој.

Портпаролот на британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека „многу сака“ Украина да биде домаќин на Евровизија во 2023 година и дека „длабоко жали“ што тоа повеќе не е можно.

Министерката за култура Надин Дорис рече дека Би-Би-Си се вклучи на барање на ЕБУ и „украинските власти“ предводени од претседателот Володимир Зеленски.

„Жалам што поради континуираното крвопролевање што го спроведува Русија, не е можно да се одржи настанот во Украина, каде што треба да се одржи“, рече таа.

„Како домаќин, Обединетото Кралство ќе го почитува духот и предвременоста на натпреварот и, што е најважно, ќе се погрижи натпреварот да ја одразува неодамнешната победа на Украина на Евровизија и украинската креативност.

Во мај, украинската фолк-рап група Калуш Оркестар победи на најголемиот светски музички настан во живо во Торино, возејќи бран на поддршка за својата земја по руската инвазија.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО