Велика Британија планира наесен да тестира вакцина против рак на луѓе

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Владата на Обединетото Кралство неодамна објави дека соработува со германската компанија Бајонтек за тестирање на вакцини против рак и други болести.

Проектот има за цел да изгради mRNA вакцини за кои Бајонтек стана познат и кои беа толку успешни во спречувањето на сериозни болести и смрт од ковид.

Целта на новиот проект е да се испорачаат 10.000 персонализирани терапии на пациентите во Велика Британија до 2030 година. Тестовите треба да започнат веќе оваа есен, пишува The Conversation.

До неодамна, ракот се лекуваше со хируршка интервенција (отсекување на клетките на ракот), радиотерапија (слично на согорувањето на клетките на ракот) и хемотерапија (запирање на делењето на клетките на ракот со директно убивање).

Вториот е добро познат по неговите несакани ефекти. Меѓутоа, во последната деценија, видовме појава на понови третмани, како што е имунотерапијата. Имунотерапијата обично работи со блокирање на рецепторите (протеини со имиња како CTLA-4, PD1 или PDL1) на површината на клетките на ракот.

Нашиот имунолошки систем веќе знае како да се бори против ракот, но овие протеини ги користат клетките на ракот за да го исклучат имунолошкиот систем.

Со блокирање на овие рецептори, имунолошкиот систем може да го препознае ракот како непријател и да го убие.

Иако овие лекови имаат свои несакани ефекти, тие обично се помалку штетни од хемотерапијата. Пред повеќе од една деценија, научниците забележаа дека тие делуваат особено добро кај меланомот, агресивен облик на рак на кожата.

Оттогаш, тие виделе дека работат и на различни видови на рак, од рак на белите дробови до рак на мочниот меур, како и оние со многу мутации.

Сепак, тие не делуваат за секоја форма на рак и честопати воопшто не делуваат. Како и другите лекови за рак, тие исто така можат да делуваат некое време, а потоа да исчезнат.

Неодамнешен успех со mRNA вакцина против рак
Во декември 2022 година, фармацевтските компании Модерна и Мерк објавија позитивни резултати со персонализирана вакцина против рак. Пациентите во испитувањето имале меланом во третата фаза, што значи дека ракот се проширил на лимфните јазли.

Нормалниот тек на дејство би бил операција за отстранување на туморот и околните засегнати ткива, проследена со инфузија на анти-PD1 лекот, Меркововиот лек Keytruda.

Во овој нов персонализиран пристап на вакцината, научниците земаа примероци од меланоми на пациенти и ја разгледаа нивната ДНК.

Тие зеле до 34 од најмутираните парчиња ДНК, таканаречените неоантигени, и ги ставиле во синџирот на mRNA.

Оваа mRNA вакцина потоа им беше дадена на пациентите како персонализирана вакцина. Тој е персонализиран затоа што секој има различни неоантигени, така што сите во студијата примиле вакцини кои малку се разликуваат, со 34 различни мутации кодирани во само една нишка на mRNA.

Исто како mRNA на вакцината против Ковид, оваа mRNA содржеше мала количина на канцерогени клетки, а имунолошкиот систем на пациентите реагираше на тоа за да им даде заштита.

„Резултатите од оваа студија во средна фаза покажаа дека додавањето персонализирана вакцина против рак го намалува ризикот од повторување на ракот, или смрт од рак, за 44 отсто во споредба со стандардниот пристап на операција проследен со имунотерапија против ПД1“, рече Џастин Стебинг. , професор по биомедицински науки на Универзитетот во Англија Раскин.

Тој додаде дека „иако овие резултати потенцијално ја менуваат играта, треба да ги видиме резултатите кај другите видови рак во поголеми испитувања“.

Неверојатно е возбудливо што една од главните компании за мРНК, Бајонтек, ќе соработува со ОК за да развие истражувачки центар во Кембриџ, гледајќи ги овие пристапи и давајќи им ги на 10.000 пациенти, или рутински или во тестови.

Напредокот во медицината обично се постигнува со мали чекори, но оваа вакцина против рак, нова форма на персонализирана, насочена медицина, може да биде огромен скок, исто како имунотерапијата против канцер, PD1 или анти-PDL1.

Професорот Стебинг вели дека е возбудливо што ОК ќе игра важна улога во помагањето да се направи ракот не само хронична болест со која можеме да живееме, туку и болест што можеме да ја излечиме.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Османи повикува да се вратиме на позитивниот дијалог

„Време е да ставиме црта на пинг-понг дискусијата со Бугарија“, одговори денеска Бујар Османи на новинарско прашање дали македонското МНР ќе испрати протестна нота...

Јован Тозиевски ,Градоначалник на Општина Ресен-Искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и...

Изразувам искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и се случи на нашата...

Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img