22.9 C
Ohrid
Tuesday, August 9, 2022

Велика Британија за првпат прогласи црвен метеоролошки аларм поради жештините

НАЈЧИТАНО

Велика Британија за првпат прогласи црвен метеоролошки аларм поради жештините
Во Велика Британија за прв пат е објавен црвен метео аларм поради екстремни горештини, јавува Би-Би-Си.

Тоа значи дека постои опасност по здравјето на луѓето и дека секојдневните рутини ќе бидат променети.Даунинг стрит објави дека го третира временскиот аларм како итен случај.

Се предвидува дека температурата на воздухот на почетокот на следната недела во Шкотска и Северна Ирска ќе биде околу 30 степени, додека во некои делови од Англија и Велс ќе достигне близу 40 степени.

Предупредувањето на британската метеоролошка служба за следниот понеделник и вторник ги опфаќа градовите Лондон, Манчестер и Јорк.

Националната здравствена управа на Британија издаде највисоко ниво на тревога за здравствените институции.

Тие предупредуваат дека се можни здравствени проблеми и смртни случаи дури и кај „јаките и здрави“ луѓе.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО