7.9 C
Ohrid
Thursday, December 1, 2022

Велат дека ова е една од најубавите хрватски плажи. Вие се согласувате?

НАЈЧИТАНО

Хрватското крајбрежје крие некои од најубавите плажи во Европа, ако знаете само каде да ги побарате. Една таква е плажата Нугал на Макарска ривиера, која убеди многу туристи да ја посетат со својата далечна локација и недопрена природа, а исто така беше вклучена во нивните листи на најубави дестинации за одмор на францускиот Vogue и американскиот Conde Nast Traveler.

Кога температурите ќе ги достигнат (и ги надминат) границите на подносливост, почнуваме да сонуваме за плажи со бел песок и тиркизно море во кои ќе се разладиме.
Сепак, плажа од соништата – со чисто море, недопрена природа и пред сè, без вообичаената гужва туристи, можете да најдете и во соседна Хрватска.

Плажата Нугал на Макарска ривиера стана една од најпосакуваните локации за поминување на летните месеци, благодарение на фотографиите на социјалните мрежи и пишувањата на светските медиуми, пренесува zodvenna.hr.

Нугал е тајна плажа со чакал во близина на хрватската населба Тучепи. Опкружен е со прекрасно море, а од љубопитните глетки го дели висока карпа и бујна шума.

Францускиот магазин Vogue пред две години ја рангираше меѓу осумте најубави плажи во Хрватска, а американскиот магазин за патувања Conde Nast Traveler ја прогласи за една од 25-те најубави плажи во Европа.

Некогаш, само локалните жители знаеја за тоа, бидејќи пристапот не е лесен. До плажата се стигнува со брод или пеш преку паркот Осејава. Пешачењето до плажата трае помеѓу половина час и еден час, но според razvodna.hr, пешачењето вреди, бидејќи Нугал е уште поубав во лице отколку на фотографиите.

Тие предупредуваат и дека не треба да заборавите да носите храна и пијалоци со себе, бидејќи во близина нема продавници, ресторани или други угостителски објекти.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО