5.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

ВАСКО ДОВЛЕВ Е ФАЌАЧОТ НА ЧЕСНИОТ КРСТ ЗА ГОЛЕМИТ ПРАЗНИК „БОГОЈАВЛЕНИЕ – ВОДИЦИ“

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Во духот на традицијата и верата, Охрид го одбележа големиот и значаен празник за градот, Богојавление – Водици.

По осветувањето на езерските води и положувањето на Светиот крст, најсреќен помеѓу стотината капачи беше Васко Довлев. кој го фати Светиот крст.

На среќниот фаќач Дебарско – кичевската епархија го дарува со ланче со златен крст, а градоначалникот со рачно изработена икона и филигран во вид на крст.

Празнувањата за „Водици“ продолжија со настап на групата „Чалгија саунд систем“ на Градскиот плоштад и со групно крштевање на Сараиште.

 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Грција ја потврди смртта на воениот пилот чиј авион се урнал во морето

Грција ја потврди смртта на триесет и едногодишниот пилот Ефстатиос Цитлакидис, чиј борбен авион Ф-4 Фантом во понеделникот се урна во Јонското Море. Телото на...

Во Холандија е потврдено кравјото лудило

Холандските власти потврдија дека кравата што умрела на фарма во таа земја имала таканаречена кравјо луда, ретка невродегенеративна болест кај говедата која може да...

Штрајк на половина милион вработени во Британија – училиштата затворени, возовите, авионите доцнат

Десетици илјади училишта во Велика Британија делумно или целосно ја прекинаа наставата, прекинат е и железничкиот сообраќај, а се очекуваат доцнење на авионите бидејќи...
spot_img
spot_img
spot_img