25.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Василев најавува формирање регионален центар за гас

НАЈЧИТАНО

На средбите во Брисел бугарската делегација предводена од вицепремиерот и министер за финансии Александар Николови министерот за енергетика Александар Николов ја разјаснија состојбата по прекинот на испораката на гас од „Гаспром“, јави дописникот на МИА од Софија.
Василев на брифингот за медиумите во Брисел рече дека Бугарија добила силна поддршка од Европската комисија да биде домаќин на регионален координативен центар кој ќе управува со заедничката употреба на гасната и електричната инфраструктура во Југоисточна Европа и регионот како целина.

Според Василев, властите во земјата имаат план за испораки на Бугарија, а тој се спроведува со ЛНГ гас кој доаѓа од терминалот во Ривитуса, од каде се добиваат дополнителни количества од Грција.

Бугарската делегација побара ова да биде одлука не само за неа, туку и за регионот. Сега, според Василев, Бугарија ќе ја координира инфраструктурата за трансфер на 20 милијарди кубни метри за регионот и Европа. Овој координативен центар ќе ги добие најдобрите предлози за заедничка набавка.

Василев рече дека Бугарија нема да отвори сметка во руски рубљи, како што инсистираше Москва.

Вицепремиерот Василев и министерот за енергетика Николов најавија дека Бугарија ќе го тужи „Гаспром“ за еднострано раскинување на договорот за испорака на руски гас за Бугарија.

Василев тврди дека Бугарија нема да има проблем следната зима, бидејќи може да испорача не само три милијарди кубни метри гас, туку и уште 17-20 милијарди кубни метри гас за регионот на Југоисточна Европа, затоа што ќе биде домаќин на овој центар, кој ќе ги координира сите овие испораки во него.
Асен Василев и Александар Николов беа примени од потпретседателот на Европската комисија, Франс Тимерманс.
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО