20.9 C
Ohrid
Tuesday, May 17, 2022

Вака Баербок пред Бундестагот ја опиша ситуацијата во Молдавија

НАЈЧИТАНО

Шефицата на германската дипломатија Аналена Баербок денеска пред Парламентот изјави дека ситуацијата во Молдавија е „екстремно критична“ и оти сѐ уште не е познато кој стои зад неодамнешните напади во молдавскиот проруски регион Трансинистрија.

Во меѓувреме, украинската заменик министерка за надворешни работи Емине Џапарова денеска изјави дека Русија ќе ја искористи ситуацијата во Трансинстрија, одметнатиот проруски регион за да изврши нови напади врз Украина, па дури и врз Молдавија.

Претходно, руското Министерство за надворешни работи соопшти дека Русија „сака да избегне сценарио во кое Москва мора да интервенира“, што звучи многу слично на она што Русија го тврдеше пред инвазијата врз Украина.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО