5.9 C
Ohrid
Thursday, February 2, 2023

Вагнер ги испраќа дома мртвите украински војници

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Групата Вагнер соопшти дека ќе ги врати телата на некои украински војници на територијата под контрола на Киев, пренесува Скај њус.

Властите инсталирани од Русија во источниот украински регион Доњецк оваа недела соопштија дека ја презеле контролата врз рударскиот град Соледар, кој беше место на интензивни борби овој месец.

Веб-страницата РИА ФАН, поврзана со основачот на Вагнер, Евгениј Пригожин, цитираше командант на платеник кој рекол дека ќе ги испрати телата од Соледар до украинските власти.

Извештајот не го потврди пребројувањето на телата, но сугерираше дека ќе бидат испратени во четири или пет конвои, во вкупно околу 20 камиони.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Владата го смени името, но но не и планот

Владата воведува данок против оние форми кои енормно профитираа од кризите изминативе две-три години, само го нарекува со друго има, данок за солидарност. Имено, доколку државата...

И на МНР му „пукна филмот“

Министерството за надворешни работи на Северна Македонија преку соопштение, со жалење констатира дека собраниската декларација за наводна „ескалација на агресивни антибугарски активности во Република...

Груевски ја коментира ситуацијата со соседна Бугарија

„Од секогаш сум тврдел дека македонското прашање може да се затвори само тогаш кога ќе е во корист на Македонија и на македонскиот народ...
spot_img
spot_img
spot_img