8.9 C
Ohrid
Friday, December 9, 2022

Буш помладиот по грешка ја нарече инвазијата на Ирак неоправдана

НАЈЧИТАНО

Поранешниот американски претседател Џорџ Буш беше прилично незгодно одбранет во говорот на настан во Далас во средата. Додека тој остро го критикуваше однесувањето на рускиот претседател Владимир Путин во Украина, тој по грешка му ја препиша единствената одговорност за „покренување на целосно неоправдана и брутална инвазија на Ирак“.

Џорџ Буш брзо ја поправи грешката и објасни дека ја имал на ум инвазијата на Украина. Публиката на лапсусот одговори со смеа, особено откако 75-годишниот Буш на шега тоа го припиша и на неговата возраст.

Буш зборуваше на настан во Далас, Тексас, а снимката потоа првпат беше објавена од локалниот Dallas Morning News.

Беше направена непријатна грешка кога Буш им ги опиша на собраните недостатоците на демократијата во Русија, истакнувајќи дека таму ги затвораат политичките противници или на друг начин ги исклучуваат од учество во политичкиот процес.

„Резултатот е отсуството на систем на контрола и рамнотежа во Русија и одлуката на еден човек да започне целосно неоправдана и брутална инвазија на Ирак… Се поправам себеси, Украина“, рече Буш. Свесен за својата грешка, потоа додаде само „75“, правејќи шега на сметка на својата возраст.

Џорџ Буш помладиот беше претседател на САД од 2001 до 2009 година. Во 2003 година, врз основа на лажни извештаи за оружје за масовно уништување, тој ја одобри инвазијата на Ирак. Ова доведе до разорна војна во која стотици илјади цивили ги загубија животите.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО