23.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Бучковски се воодушевил од Борисов

НАЈЧИТАНО

Бојко Борисов денеска демонстрираше лидерство и пријателство кон Македонија, смета поранешниот македонски премиер и поранешен специјален претставник на Владата за Бугарија, Владо Бучковски, по повод одлуката на Борисов неговата партија во бугарското Собрание да даде зелено светло за почеток на преговорите на Македонија за членство во ЕУ.

– Изјавата на Бојко Борисов е лидерски потег што ќе ја врати довербата во бугарско-македонското пријателство. Со вакви декларации ја враќаме довербата меѓу нас – изјавил Бучковски во изјава за БГНЕС.

Борисов денеска ги повика пратениците на ГЕРБ да го поддржат францускиот предлог за почеток на преговори на Македонија со ЕУ.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО