2.9 C
Ohrid
Tuesday, January 31, 2023

Бунт во фабриката за Ајфон, полицијата ги растера со димни бомби и солзавец

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Големи протести избија во огромната фабрика за iPhone на Foxconn во Женгжу, централна Кина. Снимките кои кружат на социјалните мрежи покажуваат сцени од брутални судири меѓу работниците и органите на редот.На видеата се гледаат стотици работници кои маршираат по патот во текот на денот, а некои се соочиле лице в лице со полицијата за немири и луѓе во заштитни одела, пишува Гардијан.

На некои снимки се гледа како работниците се жалат на храната што им се дава во фабриката, додека други велат дека не им биле исплатени ветените бонуси. На едно видео се гледаат и десетици работници кои во текот на ноќта извикуваат: „Бранете ги нашите права! Ние ги браниме нашите права“, а пред нив е редица полицајци, покрај полициско возило со ротирачки светла, наведува АФП. Додека од возилото извираа облаци од чад, еден работник влечеше метална барикада по земја, а од позадина се слуша: „Провалуваат! Димни бомби! Солзавец!”

На една фотографија направена во текот на денот се гледаат и јагленосаните остатоци од главната влезна врата, очигледно изгорени во текот на ноќта. Ројтерс не можеше да ја потврди автентичноста на видеото бидејќи Foxconn не одговори веднаш на барањето за коментар.

На Weibo, хаштагот Foxconn Riots се чини дека беше цензуриран до среда, а некои текстуални објави поврзани со големите протести во фабриката Foxconn останаа активни.

Фабриката Женгжу е најголемата фабрика за iPhone во светот со околу 200.000 работници. Од крајот на октомври, голем дел од нив ја напуштија фабриката поради лекувањето на вработените и лекувањето на случаи на коронавирус, но и поради недоволното количество обезбедена храна. Во обид да го врати производството, сопственикот се обиде да ги убеди работниците да останат велејќи дека ќе вработи повеќе персонал и ветувајќи повисоки саатници и бонуси.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Играта на тронови во Краина, во историјата на УСК се сменија дури 19 влади

Кога малите ќе почнат да ги уценуваат големите, големите можат да се договорат за 48 часа, пораката е од НЕС и СДА на кантонот...

Ќучуков: Македонизмот победи, можеби дефинитивно, а заслуга за тоа имаат и бугарските политичари кои ја сметаат Македонија како територија, а не како народ

Македонизмот победи, можеби дефинитивно, а заслуга за тоа имаат и бугарските политичари кои ја сметаат Македонија како територија, а не како народ. А македонизмот...

„Војдан Чеднодрински“ распиша конкурс за изборот на текстови

Врз основа на Конкурсот за откуп на необјавен и непоставуван македонски драмски текст објавен од Министерството за култура, Македонскиот театарски фестивал (МТФ) „Војдан Чернодрински”...
spot_img
spot_img
spot_img