4.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Булатовиќ: Имлек спакуван во тетрапак Моето кравјо млеко од полско потекло

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Дејан Булатовиќ, независен пратеник во Собранието на Србија, изјави дека компанијата „Имлек“ ги измамила граѓаните на Србија злоупотребувајќи го својот најпознат бренд „Моја кравица“, пакувајќи млеко од полско потекло во тетрапаци.

Од министерката за земјоделство Јелена Танасковиќ барам итна реакција во врска со овој скандал во кој директно беа измамени потрошувачите низ Србија“, се вели во соопштението на Булатовиќ.

Како што изјави Булатовиќ, тој во претходните две години многупати го предупредувал поранешниот министер за земјоделство дека сточниот фонд во Србија е целосно десеткуван и дека еден од првите проблеми на кои го предупредил министерот Танасковиќ е токму сточарството.

„Предложив низа мерки кои ќе им помогнат на сточарите да го пребродат овој тежок период. Како одговор добив целосно игнорирање, а граѓаните на Србија се соочија со недостиг на млеко“, изјави Булатовиќ, кој е и заменик-претседател на Комисијата за земјоделство, шумарство и водостопанство на Собранието на Србија.

Булатовиќ рече дека Министерството за земјоделство треба да спроведе мерки кои вклучуваат зголемување на субвенцијата на 12.000 динари по хектар, гарантирање на откупните цени на земјоделските производители кои ќе потпишат договор со државата, укинување на акцизата на горивото за сточарите и зголемување на субвенциите по грло добиток.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СОВЕТОТ НА ОПШТИНА ОХРИД СО ПОДДРШКА НА КАМПАЊАТА „ГИ ЗАПОЗНАВАМЕ РЕТКИТЕ БОЛЕСТИ“

По повод месецот на ретки болести, претседателот на советот на Општина Охрид Сашо Донев и советниците на Советот на Општина Охрид се вклучија во...

ДОНЕСЕНИ РЕШЕНИЈА ЗА ДОДЕЛУВАЊЕ НА ФИНАНСИСКИ СРЕДСТВА ВО СПОРТОТ ПО ЈАВНИТЕ ПОВИЦИ

Градоначалникот на Општина Охрид, Кирил Пецаков, денеска ги донесе решенијата за доделување на финасиски средства во областа на спортот, по претходно распишаните јавни повици: РЕШЕНИЕ...

Елитната нуклеарна подморница ја „крпеле“ со секундарен лепак!

На британска нуклеарна подморница, која се ремонтира веќе седум години, пронајдени се завртки закачени со суперлепак. Тоа откритие сериозно го „збеснa“ шефот на британското Министерство...
spot_img
spot_img
spot_img