3.3 C
Ohrid
Saturday, February 4, 2023

Будимпешта ја блокира европската помош од цели 18 милијарди долари за Украина

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Будимпешта ја блокира европската помош од цели 18 милијарди долари за Украина, како одговор на тоа што ЕУ одби да ја финансира Унгарија со 13 милијарди евра од своите фондови, велат четворица функционери и дипломати за порталот Политико. На оваа тактика на Орбан изреагира германската министерка за надворешни работи Аналена Баербок, велејќи дека Будимпешта „игра покер“.

– Со финансиската поддршка од Европа ние спасуваме животи – рече Баербок на прес-конференцијата во Берлин што ја одржа заедно со нејзиниот шведски колега Тобијас Билстром.

За потсетување, Европската комисија во средата предложи пакет за поддршка од 18 милијарди евра за да ѝ помогне на Украина да ја одржи економијата и јавните услуги во текот на следната година и да ја обнови критичната инфраструктура уништена од руските ракети.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

ОДРЖАНА МАНИФЕСТАЦИЈАТА „НАЈДОБРИТЕ ОД СПОРТОТ ВО ОПШТИНА ОХРИД ЗА 2022 ГОДИНА“

На свечена церемнонија денес беа доделени наградите за „Најдобрите од спортот во општина Охрид за 2022 година“. – По втор пат за една година под...

Пејачката Бритни Спирс ја обвини актерката Алиса Милано за „злоставување“

Пејачката Бритни Спирс (41) ја обвини актерката Алиса Милано (50) за „злоставување“ откако актерката објавила твит кој ја навредил. Ѕвездата на серијата „Charmed“ изразила загриженост...

Граѓани со знамиња, со транспаренти и со столици, со план да останат до утре, вечерва се обидоа да бидат ноќна стража крај гробот на...

Граѓани со знамиња, со транспаренти и со столици, со план да останат до утре, вечерва се обидоа да бидат ноќна стража крај гробот на...
spot_img
spot_img
spot_img