7.9 C
Ohrid
Wednesday, October 5, 2022

Бугарскиот премиер го предава кабинетот

НАЈЧИТАНО

Бугарскиот премиер Кирил Петков поднесе оставка од Владата, јави репортерот на БГНЕС.

Оставката ја испратил преку курир, велат за БГНЕС од прес-центарот на Народното собрание на Бугарија.

Петков рано утрово пристигна во зградата на Министерскиот совет, придружуван од обезбедувањето, но одби да даде изјава за медиумите.

Ова дојде по расколот во владејачката коалиција и заминувањето на „Има таков народ“. Следуваше гласање недоверба, по што падна владата со гласовите на ГЕРБ, СДС, Вазраждане и ИТН.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО