-1.1 C
Ohrid
Sunday, February 5, 2023

Бугарскиот премиер го „исече“ македонскиот од заедничката фотографија со Блинкен

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Немаше место за македонскиот премиер Димитар Ковачевски на заедничката фотографија со бугарскиот премиер Кирил Петков и со американскот државен секретар Ентони Блинкен, сликана за време на говорот на американската потпретседателка Камала Харис на Минхенската безбедносна конференција, пренесе агенцијата „БГНЕС“.

Тројцата државници всушност позираа заедно, но подоцна на Фејсбук Петков го „исече“ Ковачевски од фотографијата, за да во кадарот биде сам со Блинкен.

Неколку часа претходно Ковачевски ја објави истата фотографија, во чија оригинална форма се забележуваат сите тројца политичари.

Бугарскиот премиер на социјалните мрежи сподели повеќе фотографии од средбите со европските лидери, меѓу кои се францускиот претседател Емануел Макрон и британскиот премиер Борис Џонсон.

Македонскиот премиер Ковачевски, пак, истакна дека за време на срдечната средба со Петков и со Блинкен, американскиот државен секретар изразил целосна поддршка за дијалогот и пријателството помеѓу Македонија и Бугарија и ја споделил неговата искрена желба двете земји да се видат заедно во ЕУ.

Петков на маргините на Минхенската безбедносна конференција оствари кратка средба и со македонскиот претседател Стево Пендаровски.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Филмска потера во Србија: Четворица киднапирале млад човек, барале 200.000 евра откуп

Младо момче (18), кое четворица киднапери, од кои едниот малолетник, насилно го внеле во автомобил, а потоа од родителите побарале 200.000 евра како откуп,...

Балканот го зафати снежно невреме: Во Србија над 25.000 луѓе останаа без струја

Патиштата беа затворени, а повеќе од 25.000 луѓе во Србија останаа без струја поради бурните ветришта и снежното невреме во неделата, додека во Црна...

Ева Лонгорија во слободното време се колне во модните тренерки

Холивудската актерка Ева Лонгорија секогаш е негувана од глава до пети на црвените теписи, а во слободното време повеќе сака да скока во нешто...
spot_img
spot_img
spot_img