22.9 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

Бугарскиот европратеник го „прослави“ востанието

НАЈЧИТАНО

Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев на Фејсбук се огласи по повод посетата на претседателот Стево Пендаровски на манастирот „Прохор Пчински“ на Илинден.

Ова е постот на Ковачев:

„Денеска не сакав да реагирам негативно. Не сакав, на денот на нашиот заеднички празник, со кој Бугарија и Македонија ја слават годишнината од нашето себугарско Илинденско-Преображенско востание, повторно да се занимавам со бесмислени етикети и непотребни провокации.

Претседателот Пендаровски по којзнае кој пат се докажува како достоен конкурент на опозициските лидери Мицкоски и Апасиев во најпопуларниот натпревар во Скопје наречен ‘Бугарофобија’. Очигледно за него немаат никакво значење европските вредности, пријателството, добрососедството и обврските. Токму на денешен ден, на Илинден, од српскиот манастир ‘Прохор Пчински’ во Србија, Пендаровски реши повторно да проговори за бугарската окупација, за профашистичката власт во Софија, за Ваташа, за депортацијата на Евреите.

Главното за Пендаровски е да не преговара со никого (алудирајќи на Бугарија) за ‘обновување на империјалистичките концепти од минатите векови’. Додавајќи дека ‘историската вистина’ – како што тој ја разбира, наследена од времето на Титова Југославија и исполнета со фалсификати и омраза против Бугарите, нема да биде сменета со ‘никаков протокол и никаков договор’, тој јасно ни кажува да си ја гледаме работата.

И ние ќе си ја гледаме, а таквите еклатантни примери на несовесно газење на договорот со протоколите кон него и преговарачката рамка нема да останат без последици за РСМ.

Пендаровски ги следи стапките на Путин и Вучиќ, со аргументите за ‘фашизам’ и ‘нацизам’“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО