16.2 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

Бугарија ќе оди на четврти избори во последните две години во октомври

НАЈЧИТАНО

Бугарскиот претседател Румен Радев во понеделникот го одреди 2 октомври како датум за четврти парламентарни избори за помалку од две години, откако во јуни падна реформската влада на премиерот Кирил Петков.

Радев го назначи и поранешниот министер за труд Галаб Донев за вршител на должноста премиер од 2 август до формирање на новиот кабинет. Радев во вторник ќе ги претстави приоритетите на новата влада, соопштија од неговиот кабинет.

Бугарија се бори со зголемената инфлација, проблеми со снабдувањето со гас и други последици од војната во Украина. Назначувањето на 55-годишниот Донев, советник на премиерот за социјални прашања, се толкува како знак дека приоритет на привремената влада ќе биде заштита на домаќинствата од поскапување, пренесува Ројтерс.

Ова може да вклучи обнова на увозот на гас од Русија, прекинат во времето на владата на Петков, која зазеде тврд став кон Москва по почетокот на инвазијата.

Поранешниот премиер протера 70 руски дипломати, обвинувајќи ги за шпионажа и одби да го плати рускиот гас во рубљи, по што Москва го прекина дотокот на гас за Бугарија, која беше целосно зависна од овој извор на енергија.

Владата на Петков, која дојде на власт со ветувања за борба против корупцијата, падна само шест месеци по преземањето на власта.

Оттогаш, имаше три неуспешни обиди да обезбеди мнозинство во парламентот, продлабочувајќи ја политичката криза што може да се закани со милијарди евра од фондот за економско закрепнување на Европската унија и да ги наруши плановите за воведување на еврото во 2024 година.

Анкетите предвидуваат дека изборите во октомври повторно ќе доведат до фрагментиран парламент. Центристичката ПП на Кирил Петков е врзана со ГЕРБ, централно-десничарската партија на поранешниот премиер Бојко Борисов.

Истражувањата покажуваат дека паузите што ја сочинуваа коалициската влада до јуни немаат многу шанси за формирање нова коалиција по изборите, како и дека поддршката за националистичките и проруските партии расте.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО