Бубевски нема да се жали за казните во „Титаник 2“

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Нема да поднесам жалба на пресудата, оти сум задоволен од казните кои се изречени денеска во Кривичниот суд, рече јавниот обвинител Гаврил Бубевски кој ги гонеше Сашо Мијалков и Мендух Тачи во случајот „Титаник 2“ за изборни нерегуларности.

– Јас не би поднел никаква жалба во однос на казната затоа што мислам дека казната е во рамките на предвиденото со закон, но исто така сакам да спречам одолжување на постапката за да може Апелација да одлучува во законски предвидениот рок – рече Бубевски, објаснувајќи дека со самото тоа што нема да поднесе жалба ќе се скрати рокот за одлучување во Апелација, а предметот би бил завршен во април кога делото за Мијалков застарува.

Мијалков во случајот е осуден за примање награда за противзаконито влијание.

Тачи, како и четворицата поранешни членови на ДИК (Бедредин Ибраими, Анета Стефановска, Влатко Сајковски и Сашо Срцев) се осудени за повреда на избирачкото право и нивните казни се поблаги во однос на оние со претходната пресуда.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Зошто земјотресот во Турција беше толку смртоносен и што го предизвика?

Разорен земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала во понеделникот ја погоди југоисточна Турција во близина на границата со Сирија, а бројот...

Апокалиптични сцени во Турција и Сирија: „Афтершоковите беа како Армагедон“

Земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала ја погоди рано утринава јужна Турција и беше почувствуван во поголем дел од земјата, како...

Бијонсе се најде на удар на критики за нејзиниот говор на доделувањето на наградите Греми, а многумина ја нарекоа „дволична“ и „лицемерна“

Бијонсе (41) се најде на удар на критики за нејзиниот говор на доделувањето на наградите Греми, а многумина ја нарекоа „дволична“ и „лицемерна“ за...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img