16 C
Ohrid
Tuesday, May 24, 2022

Бројот на цивили убиени во Украина од почетокот на руската инвазија на 24 февруари надмина 3.000

НАЈЧИТАНО

Канцеларијата на ОН за човекови права (ОХCР) денеска соопшти дека бројот на цивили убиени во Украина од почетокот на руската инвазија на 24 февруари надмина 3.000.

Од петокот, бројот на загинати се зголеми за 254 на вкупно 3153. Организацијата наведе дека вистинската бројка е веројатно значително поголема, нагласувајќи дека е тешко да се добијат податоци и да се потврдат.

„Повеќето од жртвите се убиени со експлозивно оружје со голем дострел – во ракетни напади и воздушни напади“, соопшти канцеларијата на ОН, без да се препише одговорност.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО