1.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Бројот на загинати од ураганот Иан на Флорида се искачи на 23

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Меѓу нив има и неколку лица кои се удавија, се вели во соопштението на Одделот за спроведување на законот во Флорида (FDLE).

Некои медиуми јавуваат дека бројот на жртвите е уште поголем, па CNN јавува дека загинале 45 лица.

Во Флорида, покрај големиот број жртви, материјалната штета е, како што се наведува, од историски размери, бидејќи нивото на водата е без преседан, изјави гувернерот Рон ДеСантис.

Бурата Јан пристигна вчера со силен ветер и обилни дождови во државата Јужна Каролина откако уништи големи делови од Флорида и однесе десетици животи.

Невремето вчера попладне по локално време дојде на копно во Јужна Каролина како ураган од прва категорија, со ветрови со брзина до 140 километри на час, соопшти американскиот национален центар за урагани со седиште во Мајами.

Иако потоа ослабна во посттропска бура, со ветрови до 110 километри на час, врнежите што ги донесоа предизвикаа поројни поплави во државите Јужна Каролина и Северна Каролина, каде на некои места паднаа 20 литри дожд на метар квадратен. во краток временски период.

Американскиот претседател Џо Бајден ги повика жителите да ги следат предупредувањата и препораките на локалните власти.

„Тоа е опасна бура која носи силен ветер и многу дожд, но најопасна работа ќе биде човечката грешка. Бидете паметни, донесувајте добри одлуки, прашајте за вашите најблиски и останете безбедни“, напиша гувернерот Хенри Мекмастер.

Бурата Иан ќе продолжи да слабее во текот на ноќта и ќе се растури над западна Северна Каролина или Вирџинија подоцна денеска, според Центарот за урагани.

Околу 575.000 домаќинства и продавници останаа без струја синоќа во Јужна Каролина, Северна Каролина и Вирџинија, објавено е на специјализирана веб-страница која ги следи податоците за прекините на електричната енергија.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

ЕУ е стратешки приоритет на Владата, реформските процеси ќе се интензивираат

Европската Унија е стратешки приоритет на Владата. Владеењето на правото ќе остане во фокусот на институциите за брз напредок во преговорите. Вицепремиерката Славица Грковска во...

МВР – Извадок на дел од дневните настани 30.01.2023

На 29.01.2023 во 19.20 часот на ул.„Трајко Николоски“ во Прилеп, полициски службеници од СВР Битола-ОВР Прилеп го лишиле од слобода Џ.П.(40) од Прилеп. Тој...

Најмалку 28 загинаа, а 150 се повредени во Пакистан

Најмалку 28 лица загинаа, а повеќе од 150 се повредени во експлозија во џамија во пакистанскиот град Пешавар. Експлозијата се случи кога џамијата беше...
spot_img
spot_img
spot_img