5.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Бројот на загинатите во авионската несреќа во Непал се искачи на 70

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Бројот на загинатите во авионската несреќа во Непал се искачи на 70, додека спасувачите трагаат по уште две лица кои се водат за исчезнати.

Спасувачите денеска користеа беспилотни летала за да се спуштат по клисурата длабока 200 метри во западен Непал во потрага по уште двајца патници, кои се уште се водат за исчезнати по најсмртоносната авионска несреќа во земјата во последните 30 години.

Бројот на загинатите во авионот АТР-72 на Џети Ерлајнс што се урна во неделата во близина на градот Покара во Непал, неколку минути пред слетувањето, се искачи на 70, соопштија претходно официјални лица, а на летот имало 72 патници и членови на екипажот, кои патувале од главниот град Катманду во туристичкиот град Похара.

Потрагата по преостанатите две исчезнати лица, која продолжи и денеска откако поради мрак претходно беше прекината, е отежната поради тешкиот терен и лошите временски услови, односно појава на густа магла.

Вчера беше пронајден снимачот за податоци за летот, како и снимачот на глас од пилотската кабина, и двата во добра состојба, откритие што веројатно ќе им помогне на истражителите да утврдат што ја предизвикало несреќата.

Во авионот, кој летал од Катманду до Похара на ведро време кога се урнал, имало 57 државјани на Непал, пет Индијци, четворица Руси, двајца Јужнокорејци и по едно лице од Аргентина, Ирска, Австралија и Франција.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Во Холандија е потврдено кравјото лудило

Холандските власти потврдија дека кравата што умрела на фарма во таа земја имала таканаречена кравјо луда, ретка невродегенеративна болест кај говедата која може да...

Штрајк на половина милион вработени во Британија – училиштата затворени, возовите, авионите доцнат

Десетици илјади училишта во Велика Британија делумно или целосно ја прекинаа наставата, прекинат е и железничкиот сообраќај, а се очекуваат доцнење на авионите бидејќи...

Потврдено: Нетфликс ги открива првите детали за новите мерки против споделувањето лозинки

Стриминг гигантот Нетфликс проценува дека околу 100 милиони корисници ширум светот се најавуваат на нивната платформа користејќи туѓи кориснички податоци. Нетфликс се надева дека...
spot_img
spot_img
spot_img