2.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Бројот на жртви од поплавите во Калифорнија продолжува да расте

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Зголемен е бројот на смртни случаи поради заробување во Калифорнија. Возач на полукамион и мотоциклист загинаа кога врз нив паднало дрво поради силниот ветер. Вкупниот број на загинати во ѕвездената земја, која на крајот на декември беше зафатена од невреме, се искачи на 17.

50.000 луѓе се под наредба за евакуација поради обилните дождови и надојдените потоци и реки, 110.000 се без струја, а западна Калифорнија се справува со дожд, град, ветер, одрони од кал и поплави.

Демократскиот гувернер на државата, Гевин Њусом, во вторникот го обиколи Капитол Сити, кој минатата недела беше преплавен од плимниот бран заедно со надојдените потоци.

Последниот бран бури, кој започна во понеделникот, донесе 45 инчи дожд на планините во Јужна Калифорнија, а планините Сиера Невада под 1,5 метар снег.

Во многу области кои беа уништени од шумски пожари во последните години, сега се очекуваат поплави.

Во вторникот во централниот дел на Калифорнија покрај морето кај Сан Мигел продолжи потрагата по петгодишното момче кое во понеделникот беше однесено од порој.

Лоша прогноза за иднината
Временските услови оставија голем број бездомници во Калифорнија во несигурна положба. Најмалку двајца бездомници загинаа во округот Сакраменто, а повеќе од десетина луѓе се спасени од камп за бездомници покрај реката Вентура.

„Она што го гледаме сигурно ќе помогне да се ублажат некои локални аспекти на сушата во последните години, но нема да ги реши долгорочните предизвици“, рече портпаролот на Националната океанска и атмосферска администрација Рик Спинрад.

Во Северна Калифорнија денеска се очекуваат нови врнежи од дожд. Метеоролошката служба издаде предупредување за поплави во целата област на заливот Сан Франциско, долината Сакраменто и заливот Монтереј.

На планините северно од Лос Анџелес забележани се удари на ветер до 141 километар на час, а дожд на час паѓа и до 1,27 сантиметри.

Поради поројните дождови и поплавите, наставата беше откажана во некои општини, а делови од главните патишта повремено беа затворени, поплавени или блокирани од дрвја, камења и одрони.

Прекинати железнички линии
Амтрак ги суспендираше возовите на Пацифик Сурфлајнер меѓу Лос Анџелес и Сан Луис Обиспо поради временските услови, а водата го поплави главниот терен на историската станица Унион во Лос Анџелес.

На улица во Лос Анџелес, дупка проголта два автомобили и зароби двајца возачи, кои мораше да ги спаси тим пожарникари.

Во богатата приморска заедница Монтесито, 128 километри северозападно од Лос Анџелес, во вторникот беше откажана наредбата за евакуација на околу 10.000 луѓе.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(ЕКСКЛУЗИВНО) Држи ли ЈО Охрид во Притвор невино лице за да се задоволи б’лгарската мегаломанија???

Христијан Пендик(ов), лице за еднократна употреба во б’лгарската мегаломанија, стана една од најозборуваните личности која служи за поткусурување на големобугарските аспирации кон Македонија. Но, што...

Покојниот крал на попот ќе го игра неговиот внук Џафар Џексон

Американскиот режисер Антоан Фуква го пронајде главниот актер за неговиот планиран филм за животот на поп ѕвездата Мајкл Џексон. Главната улога во филмот Мајкл...

Затворениците во САД ќе можат да си ја скратат казната со донирање органи

Затворениците во американската сојузна држава Масачусетс ќе можат да ги намалат затворските казни за најмалку два месеци доколку донираат коскена срж или органи. Доколку законот...
spot_img
spot_img
spot_img