14.4 C
Ohrid
Tuesday, September 27, 2022

Бројот на жртвите во поплавите што го погодија Судан се искачи на 66

НАЈЧИТАНО

Бројот на жртвите во поплавите што го погодија Судан се искачи на 66, изјави денеска бригадниот генерал Абдул-Џалил Абдул-Рахим.

Тој додаде дека во поплавите повредени се 28 луѓе, а уништени се околу 24.000 домови и дваесетина владини згради се оштетени или целосно уништени.

Суданската владина Комисија за хуманитарна помош соопшти дека околу 136.000 луѓе биле погодени од обилни врнежи и поплави во 12 од 18. судански провинции.

Сезоната на дождови во Судан обично започнува во јуни и трае до крајот на септември, а врвот на поплавите е во август и септември.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО