22.9 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

Бројот на активни случаи изнесува 1.273

НАЈЧИТАНО

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 953 тестови, а регистрирани се нови 266 случаи на ковид-19: Скопје – 168, Куманово – 17, Битола – 14, Тетово – 12, Прилеп и Штип – по 9, Гостивар – 7, Кочани и Пробиштип – по 5, Кавадарци и Кичево – по 4, Струмица и Крива Паланка – по 3, Струга и Радовиш – по 2, Неготино и Ресен – по 1.

„Од вкупниот број на позитивни (266), регистрирани се 64 реинфекции. Регистрирани сe 119 оздравени пациенти од: Скопје – 73, Битола – 7, Прилеп и Кочани – по 6, Струмица и Велес – по 5, Куманово и Кавадарци – по 4, Тетово – 3, Гостивар и Виница – по 2, Пробиштип и Делчево  – по 1. Во текот на изминатите 24 часа не е пријавено ниту едно починато лице. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин нема регистрирано починато лице. Досега во земјата се направени вкупно 2.086.592 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 315.060, бројот на оздравени пациенти е 304.460, на починати е 9.327, а бројот на активни случаи изнесува 1.273“, наведено е во соопштението.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје      148874, Активни   719
Куманово    16806, Активни    67
Битола      15868, Активни    78
Прилеп      14294, Активни    41
Тетово      13560, Активни    42
Кавадарци   10771, Активни    36
Велес 9863, Активни     38
Гостивар    9645, Активни     23
Охрид 9048, Активни     76
Штип  8139, Активни     38
Струмица    8119, Активни     18
Кичево      5677, Активни     13
Кочани      5133, Активни     19
Струга      4746, Активни     11
Гевгелија   4432, Активни     5
Неготино    3718, Активни     8
Ресен 2762, Активни     3
Свети Николе      2642, Активни     1
Радовиш     2541, Активни     9
Крива Паланка     2424, Активни     5
Делчево     1992, Активни     5
Берово      1693, Активни     1
Дебар 1684, Активни     3
Валандово   1488, Активни     0
Виница      1399, Активни     1
Пробиштип   1276, Активни     6
Богданци    1025, Активни     2
Кратово     969, Активни      0
Крушево     933, Активни      2
Демир Хисар 837, Активни      1
Македонски Брод   744, Активни      1
Демир Капија      595, Активни      1
Македонска Каменица     525, Активни      0
Пехчево     486, Активни      0
Дојран      352, Активни      0
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО