5.2 C
Ohrid
Wednesday, November 30, 2022

Бројни лековити својства на ротквицата

НАЈЧИТАНО

Неговите лековити својства се многу добро познати и овој зеленчук се користел за лекување на многу болести уште пред појавата на лековите, а многумина и денес ги користат како алтернатива на модерната медицина. Црните ротквици се повеќе лековити од црвените.

Дали знаевте дека тие биле многу ценети во античко време? Тие се одгледуваат повеќе од 3.000 години. Старите Грци ги принесувале како жртви на боговите, а Римјаните ги плаќале работниците во ротквици.

Полни се со витамини и минерали како бакар, манган, калиум, витамин Ц, К и Б6, а содржат и калциум, железо, фосфор, цинк и натриум.

Имаат антибактериски и антигабични својства.

Помагаат при респираторни проблеми, особено кај кашлица и астма.

Тие го стимулираат лачењето на слуз од респираторните органи.

Тие се природен диуретик.

Кај жолтицата го нормализираат производството на билирубин.

Тие го стимулираат формирањето на црвените крвни зрнца.

Тие се добри за слабеење бидејќи имаат малку калории и многу влакна.

Го подобруваат варењето.

Тие го намалуваат ризикот од воспаление на уринарниот тракт.

Чисти бубрези.

Го отстрануваат лошиот здив.

Олеснување на менструалната болка.

Семето од ротквица помага при витилиго.

Маската од мелени ротквици го хидрира лицето и го отстранува осип на него.

Како можат да бидат помалку лути?
Трикот е во тоа што речиси целиот гнев е содржан во кората од ротквицата. Кога ќе ги излупите, ќе исчезне. Точно е дека ротквиците тогаш ќе бидат бели, но вкусни, па дури и најмладите членови на семејството, кои претпочитаат поблага храна, ќе го јадат овој здрав зеленчук.

Сируп од ротквица за искашлување

Состојки: 900 грама ротквица, 250 грама мед, сок од два лимона

Подготовка: Измешајте сечкана ротквица со мед и сок од лимон. Се става во стаклена тегла, се покрива, па се остава на ладно место 24 часа. Процедете ги во стерилни шишиња и добро затворете. Пијте по една лажица три пати на ден пред јадење.

Тие помагаат и при убод од инсекти
Некои луѓе користат сок од ротквица како одличен третман за убоди од пчели, стршлени и оси, бидејќи ја намалува болката и отокот.

Исцедете го сокот и нанесете го на местото на инјектирање неколку пати. Во сокот можете да натопите и парче памучна вата и да не отече.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО