3.3 C
Ohrid
Friday, February 3, 2023

Брод со жито пристигна во Етиопија

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Брод со украинска пченица наменет за Етиопија вчера пристигна во пристаништето, првиот брод што испловил како дел од напорите за испраќање храна во земјите најранливи на глад и суша, рече претседателот Володимир Зеленски.

Минатата сабота Украина и сојузничките земји покренаа иницијатива за извоз на жито во вредност од 150 милиони долари во Етиопија, Судан, Јужен Судан, Сомалија, Конго, Кенија и во Јемен.

„Испраќаме храна. Испраќаме надеж“, рече Зеленски во твитот заедно со кратко видео од бродот што превезува 25.000 тони пченица за Етиопија, за кој рече дека пристигнал во пристаништето Доралех, во соседен Џибути.

Зеленски во петокот рече дека до почетокот на следната година вкупно околу 60 бродови ќе испорачаат товар.

 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

МВР гарантира безбедно чествување на 4 февруари

Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира, како што наведува, лагите изнесени на еден портал дека за безбедноста во сабота ќе се грижат и...

Даниел Поповиќ откри која е Џули од познатата песна

Музичарот Даниел Поповиќ ја претставуваше Југославија на Евровизија во 1983 година во Минхен со песната „Џули“. Освои високо четврто место и песната стана хит....

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...
spot_img
spot_img
spot_img