Брнабиќ: Убијците на Оливер Ивановиќ не се Срби, инаку веќе ќе беа уапсени

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ изјави дека државата нема нови информации за убиецот на лидерот на Граѓанската иницијатива СДП, Оливер Ивановиќ, но и се чини дека тоа не го сториле луѓе од српска националност, бидејќи инаку досега ќе беа приведени.

„Доколку некој, кој е од српска националност или од територијата на централна Србија, бил вмешан во тоа злосторство и доколку постоел некаков доказ за тоа, тој досега неколку пати ќе беше приведен. Дека не се работи за лица од српска националност говори и фактот што сторителот се уште не е пронајден. Приштина едвај чекаше да ги уапси, обвини и осуди дека се од српска националност. Зад тоа стои некој друг. А кој, можеби најдобро е што немаме ни имиња, ни информации, ни докази“, рече Брнабиќ во Стражарската куќа во Топчидер.

Таа рече дека српските власти нема да се смират додека сторителите и сторителите на тоа убиство не се изведат пред лицето на правдата, туку дека тоа се случило на територијата на Косово и оти за ова се потребни информации од сите меѓународни актери вклучени во заштитата на правната ред во Косово, како и оние од Приштина.институција.

„Се мисли на ЕУЛЕКС и УНМИК, но и на институциите во Приштина кои се одговорни и надлежни да ги пронајдат оние што го извршиле тоа грозоморно злосторство. Немаме дополнителни информации од меѓународните актери или од Приштина. Нашите безбедносни служби продолжуваат да работат на ова прашање, но со ограничен капацитет, бидејќи не добивме се што побаравме. Камерите не работеа и не можеме да добиеме никакви информации“, рече таа.

Коментирајќи ги наводите дека приштинските власти распишале меѓународна потерница по 18 Срби за убиството во Рачка, Брнабиќ рече дека не е изненадена и дека тоа е доказ дека косовскиот премиер Аљбин Курти лажел кога тврдел дека се тајни списоци на Срби. не се произведува во Косово.

„Потерниците не ме изненадуваат, тие се доказ дека Курти лажел и тоа е уште една во низата провокации. „Како и нападите врз момчиња и млади мажи на Божиќ и Божиќ, сега ги имаме овие списоци за апсење“, рече таа.

Зборувајќи за наводните хакерски напади на порталите на државните институции, Брнабиќ рече дека ниту една од веб-страниците кои се во системот за државна заштита не е симната, односно дека е симната само веб-страницата на Хидрометеоролошкиот завод на Република Србија, туку дека не е во тој систем.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img