17.1 C
Ohrid
Wednesday, May 25, 2022

Брнабиќ: Позицијата на САД е доста корисна за Приштина да се врати на преговарачка маса

НАЈЧИТАНО

Премиерот на Србија изјави дека целта на помошникот државен секретар за односи со Европа и Азија, Карен Донфрид, која беше во официјална посета на Србија, како и на други американски претставници, е „взаемното признавање на Косово и Србија“.

„Она што сега се смени е дека тие сега не само што ја слушаат, туку и ја слушаат нашата страна и нашите аргументи“, изјави Брнабиќ за ТВ Пинк.

Таа оцени дека САД се „многу поексплицитни“ од ЕУ во критиките на Приштина „за се што не е направено и за нивниот неискрен однос во дијалогот со Белград“.

И за неформирање на Заедницата на српските општини и за забраната на Србите да учествуваат на референдумот и да гласаат на изборите. Нивниот став за тоа е многу поексплицитен“, рече премиерот.

Според неа, ставот на САД по тоа прашање многу помага да се врати Приштина на преговарачка маса и да се продолжи дијалогот, „колку и да Србија не се согласува со САД за некои основни прашања“.

Брнабиќ, која во вторникот се сретна со Донфрид, истакна дека поголемиот дел од тој состанок бил посветен на економијата и информатичките технологии и додаде дека во наредните недели ќе се види поголемо присуство на американски компании во Србија.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО