14.3 C
Ohrid
Friday, October 7, 2022

Брнабиќ: Излез од Владата нема додека не се постигне договор

НАЈЧИТАНО

Средбата на премиерката Ана Брнабиќ со земјоделците почна околу 10:00 часот во Владата на Србија и се уште трае, а премиерката рече дека нема да ја напушти владината зграда додека не се постигне договор.

Се вели дека премиерот во разговор со учесниците на средбата го привлекол вниманието на тоа дека Србија ја чека многу тешка недела и дека ни треба единство.

Земјоделците бараат 700 евра за тон сончоглед, додека последната понуда од Владата беше 533 евра за тон. Тие исто така бараат од државата да ги укине акцизите за горивата за земјоделците до 100 литри по хектар и да ги ограничи маржите на сончогледовото масло. Владата засега го исполни нивното барање за укинување на забраната за извоз на масло за јадење, како и полицијата да не им наплаќа за претходните протести и блокади во сообраќајот.

Еден од претставниците на земјоделците, Мирослав Матковиќ, пред почетокот на средбата пред новинарите изјави дека нема да се откаже од блокадите додека не се исполнат условите.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО