Брнабиќ вели дека добила гаранција од Емиратите – Интерпол е затворен за Косово

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ изјави дека за време на посетата на Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) имала многу добра средба со претседателот на Интерпол, Ахмед Насер ал Раиси, кој потврдил дека за време на неговиот мандат, апликацијата на Косово за членство во таа организацијата нема да биде на дневен ред.Брнабиќ за ТВ Пинк изјави дека тоа е особено важно за Србија, бидејќи според неа, постојат две клучни институции – Интерпол и УНЕСКО и важно е да не ги разгледаат барањата на Косово за членство.

Презадоволна сум од резултатите од посетата на ОАЕ и од соработката со таа земја, рече таа и додаде дека минатата година се потпишани 10 договори со ОАЕ.

Ахмед Насер ал Раиси беше избран за претседател на Интерпол во ноември 2021 година и неговиот мандат трае четири години.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img